Boldogságterv - lépésről lépésre

Boldogságterv - a koncepció

2016/12/31. - írta: Lamancha

Nagyon megragadott Gretchen Rubin Boldogságterv című könyve, melyben leírja, hogyan kereste egy éven át azokat a dolgokat, amelyek boldogabbá tehetik az életét. Havonta egy-egy témát járt körül, és összegezte a tapasztalatait. Az egész könyv rendkívül inspiráló és elgondolkodtató.

Nem mintha boldogtalan lennék, hiszen csodás családban élek, jó körülmények között, de a hétköznapi rohanásban, az elvégzendő feladatok tengerében, sokszor nehéz meglátni az élet derűs oldalát. A közelmúltban ráadásul több haláleset is történt, melyek újfent ráébresztettek, hogy az élet bizony múlandó, és csak rajtunk áll, mit hozunk ki belőle.

Ezért úgy döntöttem, én is nekilátok boldogságtervem megvalósításának. Egy kicsit más formában képzeltem el a dolgot, mint Gretchen, de a lényeg hasonló. Azokat a dolgokat fogom tudatosan keresni és kipróbálni, melyek könnyebbé, boldogabbá tehetik az életemet.

Én nem szeretnék havonta más témakört választani, mert úgy gondolom, az élet különböző területei (gyerekek, párkapcsolat, háztartás, személyes fejlődés, egészség, szórakozás, stb.) bár eltérő súllyal, de egyaránt fontosak. Az aktuális élethelyzet hol ezt, hol azt helyezi előtérbe, a prioritások így folyamatosan változnak.

Ezért arra jutottam, hogy minden hónapban 5 új szokást vezetek majd be, melyeket egy hónapon át tesztelek, heti legalább 5 napon. A havi periódusok végeztével pedig összegzem a tapasztalataimat és értékelem, hogy az adott szokások milyen változást hoztak az életembe.

Havi 5 új dolog. Korábbi életmódváltási kísérleteim során mindig radikális változásokat próbáltam bevezetni, melyeket a kezdeti lelkesedést követően hamar feladtam. Nehéz volt ennyi dolgot fejben tartani, átszervezni, a régi berögződéseknek ellenállni. Ezért most úgy döntöttem, havi 5 új tevékenységet fogok bevezetni, ez könnyen észben tartható. Egy hónap elegendő idő arra is, hogy kitaláljam a következő hónapra vonatkozó 5 új szokást, az aktuális prioritások alapján.

Egy hónapon át. Azt mondják az okosok, ha az ember 21 napon át minden nap kitartóan elvégez egy adott tevékenységet, ez elegendő idő arra, hogy a szokás automatikussá váljon. Egy hónap összesen 28-31 nap, azaz legalább 20 hétköznap. Bízom benne, hogy ha egy tevékenységet egy hónapon át sikerül majd' minden nap elvégeznem és ennek pozitív eredményei megmutatkoznak, akkor ez könnyedén beépül majd a napi rutinomba.

Heti legalább 5 napon. A tökéletesség szép dolog, de ha sohasem lehet hibázni, az nyomasztó teherré válhat. Ezért arra jutottam, heti két napon megengedem magamnak a lazítást annak érdekében, hogy a többi napon újult erővel koncentrálhassak a céljaimra. Abban az esetben azonban, ha az új szokás nem napi, hanem heti rendszerességgel ismétlődő tevékenység, akkor viszont nincs kibúvó: azt az adott hónapban minden héten el fogom végezni.

Hát ezek az alapelvek. Izgalommal várom a folytatást és a tapasztalatokat!

Hajrá 2017!

 

 

Címkék: Koncepció
Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://havi5dolog.blog.hu/api/trackback/id/tr1212085271

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása